Ivvo
Ivvo
Kutay Bilen' İle Herşey.

Tuz Tanesi Uzunluğundaki Kamera, Uzunluğundan Çok Büyük Çekimler Yapabiliyor…

Princeton Üniversitesi ve Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 500.000 kat daha büyük bir lense sahip bir kamera üzere fotoğraflar …

Tuz Tanesi Uzunluğundaki Kamera, Uzunluğundan Çok Büyük Çekimler Yapabiliyor…
REKLAM ALANI

Princeton Üniversitesi ve Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 500.000 kat daha büyük bir lense sahip bir kamera üzere fotoğraflar üretebilen, yalnızca yarım milimetre genişliğinde bir kamera geliştirdi. Bu teknolojik atılım, tıbbi problemleri bulmak için yahut son derece küçük robotlar için bir algılama aygıtı olarak kullanılabilir.

Nature Communications’da yayınlanan bir makalede anlatılan kamera, metasurface ismi verilen bir teknoloji sayesinde çalışıyor. Bu gereç, her biri bir insan immün yetmezlik virüsü (HIV) partikülü boyutunda 1,6 milyon silindirik direk ile kaplı. Her direk optik bir anten olarak çalışıyor ve hassas bir dizayna sahip. Bu sistem olmasaydı, kameranın bir objeden yansıyan tüm ışığı hakikat biçimde alması mümkün olmayacaktı.

YAZI ARASI REKLAM ALANI
Princeton University

Işık metasurface’a ulaştıktan sonra entegre bir optik yüzeye ulaşıyor ve daha sonra bir sinyal sürece algoritması ile işleniyor. Bu nizamın tamamı Neural Nano-Optics olarak biliniyor ve evvelki son teknoloji eseri mikro boyutlu kameralara nazaran değerli bir gelişimi gösteriyor.

Princeton’da yüksek lisans araştırmacısı olan ortak muharrir Ethan Tseng yaptığı açıklamada, “Bu küçük mikro yapıları istediğinizi yapmak için tasarlamak ve yapılandırmak sıkıntı oldu” diyor ve ekliyor: “Geniş görüş alanı RGB imgelerini yakalamaya yönelik bu özel misyon için, daha evvel milyonlarca nano yapının, süreç sonrası algoritmalarla birlikte nasıl birlikte tasarlanacağı meçhuldü.

Takım artık kameranın hesaplama yeteneklerini genişletmeye çalışıyor. Manzarayı daha yeterli hale getirmenin yanı sıra, obje algılama için sistemin yeteneklerin nasıl geliştirilebileceğini ve bunu tıp ve robotik için ihtilal niteliğinde bir araç haline getirebilecek başka özellikleri araştırıyorlar…

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ