Ivvo
Ivvo
Kutay Bilen' İle Herşey.

DJI OM5 İnceleme

Son vakitlerde bilhassa dijital içerik üreticiler için çok sayıda eseri kıymetlendirme talihimiz oldu. Bunlar ortasında bizim de kullandığımız …

DJI OM5 İnceleme
REKLAM ALANI

Son vakitlerde bilhassa dijital içerik üreticiler için çok sayıda eseri kıymetlendirme talihimiz oldu. Bunlar ortasında bizim de kullandığımız Rode Wireless GO II mikrofondan tutun da Canon M50 Mark II fotoğraf makinesine kadar pek çok aygıt yer almıştı; hepsini kanalda bulabilirsiniz. Bugün ise yeni çıkış yapan ve tekrar YouTube, Instagram, TikTok ve türevleri için içerik üretenlerin ilgilenebileceği bir eser olan DJI OM5 Gimbal’a yakından bakacağız.

DJI OM5 Tasarımı Nasıl?

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Bu modelde DJI’ın bir evvelki modeli OM4‘e nazaran bilhassa tasarım istikametinde kıymetli farklılıklar yer alıyor. En çarpıcı olanı ise artık Gimbal’ın uzunluğunu uzatabiliyorsunuz. DJI, gimbal’ın içine bir uzatma çubuğu yerleştirmiş ve bunu üst gerçek çekerek uzunluğunu 21,5 cm uzatabiliyorsunuz. Bu da size çekim sırasında daha özgür olma fırsatı veriyor ve daha da kıymetlisi kayıt alanı açısını genişletebiliyorsunuz. Böylelikle bilhassa küme çekimleri için çok daha ülkü duruma geldiğinden kelam edebiliriz.

Selef modele kıyasla en değerli fark olarak bunu gösterebiliriz, lakin tasarım kısmında da farklılıklar göze çarpıyor. Bir sefer OM4’e nazaran çok daha hafif ve kompakt yapıda tasarlanan OM5, denetim menüsünün ergonomisini de değiştirmiş. Bu bazılarına daha uygun olacakken, OM4’ün ergonomisini beğenenler ise bu mevzuda fikir ayrılığına düşebilir elbette; denemeleri gerekli.

DJI OM5 Nasıl Kullanılıyor?

Denetim menüsündeki tuşlara geldiğimizde ise, yeniden burada joystick’i görüyoruz. Onun yanında bir kayda başlama tuşumuz var, altında ise çift basarak gimbal’ı yatay ve dikey moda alabileceğiniz ve tek basarak da ön kamera ile art kamera ortasında geçiş yapabileceğiniz tuş bulunuyuor. Yan tarafa geldiğimizde de burada zum anahtarını, onun üzerinde de gimbal’ı açıp kapatacağınız güç tuşunu görüyoruz. Son tuş ise, öndeki tetik tuşu oluyor. Bu tuşu çekim modunu değiştirmek için kullanıyorsunuz. 1 sefer basarak takip modunu açıyor, 2 sefer basarak açıyı sıfırlayabiliyor, basılı tutarak gimbal’ı kitliyor, 1 sefer basıp bırakıp sonra yeniden uzun basarsanız bu kere da spor moduna alabiliyorsunuz. Elbette bunlarla gimbal üzerinde tam hakimiyet kurabilmek için uygulamaya gereksiniminiz var ki o da DJI Mimo uygulaması oluyor.

DJI OM5 Özellikleri Neler?

Bu uygulamanın hem iOS hem Android takviyesi var, lakin Android tarafında biz açıkçası problemler yaşadık. Uygulamayı 2 farklı telefonda da kurup bağlanmaya çalışmamıza karşın irtibat sağlanamadı. iOS tarafında ise bir sorun görünmüyor. Fakat DJI’ın Android tarafını elden geçirmesi gerekli, çünkü uygulamaya bağlanamadan ActiveTrack özelliğinden faydalanamıyorsunuz.

Neyse ki direkt Bluetooth yolunu kullanarak aygıta bağlanmanız mümkün. Uygulama olmadan da telefonun kamera uygulamasını nispeten denetim edebiliyorsunuz ki esasen aslında günün sonunda geldiğimiz nokta sarsıntısız titreşimsiz çekim yapabilmek istememiz. Akıllı telefonlarda bilhassa üst düzey modellerde de aslında sarsıntı giderici teknolojiler mevcut. Fakat bunu bir de gimbal ile birleştirdiğiniz hem ortaya daha yeterli bir sonuç çıkıyor hem de ergonomi açısından gimbal kullanımı daha rahat kuşkusuz.

DJI OM4’te olduğu üzere OM5’te de 3 taraflı stabilizasyon özelliği mevcut. Ayrıyeten telefon tutacağı da yeniden manyetik formda sunuluyor. Böylelikle telefonu kolaylıkla bu tutacağa yerleştiriyor, bunu da yerine oturtuyorsunuz ve artık çekime hazırsınız. Performans olarak epeyce başarılı bulduğumuz açık; fakat bu manada farklı bir gimbal’ın sunduğundan çok da fazlasını sunmuyor elbette. Yani OM4 sahipleri şayet aygıtlarından mutlular ise, bu modele geçmek için çok büyük sebep bulamayacaktır diyebiliriz. Ha, yeni gimbal satın almak isteyenler için ise, elbette ergonomisyle de bir arada değerli bir fark yaratacaktır.

Bu ortada aygıtın pil ömrünün 6 saate kadar olduğunu ve 1.5 saat içinde şarj edilebildiğini de söyleyelim.

Özetle

Evet, sonuç olarak DJI OM5, evvelki modele nazaran değerli tasarım değişiklikleri getiren bir model olmuş. Ergonomik taraftaki farklılıklar dışında bilhassa uzatma çubuğunun ek edilmesi kıymetli bir ayrıntı. Performansıyla da mutlu kaldığımız aygıtın bizce şu an için tek eksisi Android tarafındaki uygulama sorunu. Bunu da bir güncelleme ile halledeceklerdir diye düşünüyoruz. Aygıtın şu an piyasada 2000 TL‘ye bulabildiğinizi de söyleyelim. Bu manada biraz da değerli bir seçenek halini alıyor.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ