Ivvo
Ivvo
Kutay Bilen' İle Herşey.

Atatürk’ün Yürüyen Köşkü, Cumhuriyet’in 100. yılında ziyaretçilerini ağırlıyor

Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1929’da inşa edilen ve çınar ağacının ziyan görmemesi için raylar üzerinden taşınan Yürüyen Köşk, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde ziyaretçilerini ağırlıyor. Yıllık 100 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan köşk, pandemi nedeniyle ziyaretçi sayısında düşüş yaşasa da 2023 yılında 76 bin ziyaretçi ağırladı.

  • 29 Ekim 2023
  • 54 kez görüntülendi.
Atatürk’ün Yürüyen Köşkü, Cumhuriyet’in 100. yılında ziyaretçilerini ağırlıyor
REKLAM ALANI

Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1929’da 22 günde inşa edilen ve çınar ağacının kolunun ziyan görmemesi için raylar üzerinden taşınan “Yürüyen Köşk”, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Yalova’da daha evvel satın aldığı Baltacı Çiftliği’nde kalan Atatürk’ün, 21 Ağustos 1929’da Ertuğrul Yatı ile Bursa’ya giderken Yalova İskelesi yakınında bulunan Millet Çiftliği’ndeki büyük bir çınar ağacı dikkatini çekti.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Çınarın imajından etkilenen Atatürk’ün isteğiyle yat durduruldu ve karaya çıkıldı. Çınarın gölgesinde bir mühlet dinlenen Atatürk, ağacın yakınına köşk yapılması buyruğu verdi. Atatürk’ün talimatıyla 21 Ağustos 1929’da inşasına başlanan köşk, 22 gün sonra 12 Eylül’de tamamlandı.

Atatürk, 1930 yılında köşke gittiğinde çalışanların yandaki çınar ağacının kısmının binaya ziyan verdiğini belirterek kolu kesmek için müsaade istemesi üzerine, çınar ağacının kolunun kesilmesi yerine, binanın tramvay rayları üzerinde biraz ileriye alınmasını istedi.

Bu talimatla yaklaşık 5 metre kaydırılan ve bölge halkının “Yürüyen Köşk” ismini verdiği yapı, bu özelliğiyle tabiat ve çevrecilik örneği sergiliyor.

Yeni tip koronavirüs öncesi yıllık 100 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan köşk, salgından sonra getirilen önlemler nedeniyle ziyaretçi sayısında düşüş yaşamasına karşın 2023 yılında, şu ana kadar 76 bin ziyaretçi ağırladı.

Yürüyen Köşk’te 13 yıldır rehber olarak vazife yapan Şule Lider, AA muhabirine, kıssası ve içerisindeki özel eşyaları nedeniyle Atatürk’ün “en sevdiği ve en özel evinin” burası olduğunu söyledi.

Yapıya “Yürüyen Köşk” isminin verilmesine değinen Başkan, buranın devrin bütün yeniliklerinin uygulandığı çağdaş bir konut olduğunu tabir etti.

Yapının birinci isminin “Millet Köşkü” olduğunu fakat raylar üzerinden 4 metre 80 santim kaydırılması nedeniyle yöre halkının buraya “Yürüyen Köşk” ismini verdiğine vurgu yapan Başkan, “Bu köşk sayesinde Paşam, dünyaya çok kıymetli bir etraf iletisi veriyor. Bizim ziyaretçi alma konusunda hiç ıstırabımız yok. Beşerler bilhassa yalnızca bu köşkü görmek için buraya geliyor. Pandemiden evvel çok fazlaydı ziyaretçi sayısı. Pandemiyle bir arada aşikâr kurallar geldi ve daha sonrasında da ziyaretçi sayıları sonlandırıldı.” diye konuştu.

Önder, köşkte Atatürk’ün sevdiği ve özel paha verdiği eşyalarının bulunduğunu anlattı.

Kaynak: AA / Kültür Sanat
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ