Ivvo
Ivvo
Kutay Bilen' İle Herşey.

Bursa ve etraf vilayetlerde Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü kutlamaları

Bursa, Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale ve Yalova’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü kutlandı.

  • 29 Ekim 2023
  • 75 kez görüntülendi.
Bursa ve etraf vilayetlerde Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü kutlamaları
REKLAM ALANI

Bursa, Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale ve Yalova’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü kutlandı.

Bursa

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı iletisi okundu.

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, merasimde, kadim Türkiye coğrafyasını vatan kılarak Cumhuriyet’i, armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitleri ve kahraman gazileri rahmet, minnet ve şükranla andığını belirtti.

Vali Demirtaş’ın konuşmasının akabinde, araç trafiğine kapatılan Heykel Caddesi’ndeki merasim alanında, folklor şovları, kılıç kalkan oyunu, mehteran ekibi şovları ve kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Törene, Bursa Vilayet Jandarma Kumandanı Tümgeneral Tekin Aktemur, Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, Vilayet Emniyet Müdürü Sabit Akın Zaimoğlu, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Ferudun Yılmaz ve AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan ile protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Eskişehir

Törende, halk oyunları oynandı, Vilayet Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Komando Birlikleri, “Tüfekli Hareketler” gösterisi gerçekleştirdi.

Vali Hüseyin Aksoy, programda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in kuruluşunun üzerinden 100 yıl geçtiğini belirterek, Mustafa Kemal Atatürk’ün, “İmkansızlıklar içinde imkansız bir şey yoktur” kelamını anımsattı. Aksoy, şunları kaydetti:

“Milletimiz, tarih boyunca adaletsizliğe, zulme, soykırıma uğramış lakin asla adaletten, hakkaniyetten, insaniyetten ayrılmamış, düşmanına benzememiştir. İşte bu yüzden, 1000 yıldır yaşadığımız coğrafyamızda, mazlumun, mağdurun, vicdanın, sağduyunun, selametin sesi, adalet ve ahlakın timsali olmuştur.”

Etkinlik, uçak ve merasim geçişinin akabinde son buldu.

Törende, CHP Eskişehir Milletvekilleri Jale Parıltı Süllü ve İbrahim Arslan, ÂLÂ Parti Milletvekili Nebi Hatipoğlu, Odunpazarı Belediye Lideri Kazım Kurt, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, askeri erkan, siyasi parti, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar yer aldı.

Balıkesir

Balıkesir’de kutlamalar, Vali İsmail Ustaoğlu’nun makamında tebrikleri kabul etmesinin akabinde Kuvayi Ulusala Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Vali Ustaoğlu, merasimin akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kutlama merasiminin Balıkesir’e yakışan bir biçimde yapıldığını tabir etti.

Cumhuriyet’in 2. yüzyılının hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Ustaoğlu, “Bugün Balıkesir halkı süper heyecanıyla bayramımıza ortak oldular, çok teşekkür ediyorum. Kuvayimilliye kentine yakışan da buydu, bugün büyük bir coşkuyu, heyecanı daima birlikte burada yaşadık.” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz da Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünün Balıkesir’de büyük bir coşkuyla kutlandığını belirtti.

Yılmaz, ilçelerle birlikte son bir haftadır cumhuriyet programları gerçekleştirdiklerini anlatarak, “İlimizin her yerinde farklı etkinlikler yapıyoruz, coşkuyla kutluyoruz, yaşasın Cumhuriyet.” diye konuştu.

Çanakkale

Çanakkale Kordonboyu’nda resmi geçit merasimi düzenlendi.

Tören, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Belediye Lideri Ülgür Gökhan, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Kumandanı Tuğamiral Mehmet Biçen’in askerlerin ve vatandaşların Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamasıyla başladı.

Çanakkale Valisi Aktaş, merasimde yaptığı konuşmada, “Böyle periyotlar millete nereden gelip, nereye gittiklerini gözden geçirecekleri bir kolektif düşünme fırsatı sağlar. Bu fırsatları uygun değerlendirip, nereden geldiğimizi ve yarınımızı düşünmek gelecek kuşaklara olan bir borcumuzdur.” dedi.

Vali Aktaş’ın konuşmasının akabinde Vilayet Jandarma Komutanlığı Asayiş Komando Bölük Komutanlığına bağlı askerler şov düzenledi. Merasim, Mehteran gösterisi ve kortej geçişinin yapılmasıyla sona erdi.

Çanakkale Boğazı’nda ise Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı gemiler su gösterisi yaptı, yelken kulüplerinde eğitim gören öğrenciler de denizdeki kutlama aktifliklerine katıldı.

Kütahya

Dumlupınar Spor Salonu’nda düzenlenen merasim, Kütahya Valisi Musa Işın, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Kumandanı Tuğgeneral Mustafa Baş ve Belediye Lideri Alim Işık’ın, halkı selamlamasıyla başladı.

Vali Işın, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in birlik ve beraberliğin en değerli belirtisi olduğunu söyledi.

Cumhuriyet’in, kurtuluş savaşının en kıymetli meyvesi olduğunu belirten Işın, “600 yıllık bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselen Cumhuriyetimizi, muasır medeniyetler düzeyi üzerine çıkarmak için, kuruluşun ve kurtuluşun kenti, şehit ve şehitler diyarı Kütahyamızda birinci günkü üzere heyecan ve azimle sürdürüyoruz.” dedi.

Tören, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen yarışlarda dereceye giren öğrencilere mükafatların verilmesi, şiirlerin okunması ve halk oyunları gösterisi ile öğrencilerden oluşan koronun Tugay Bandosu eşliğinde müzik ve marşlar seslendirmesiyle sona erdi.

Yalova

Yalova’da Valilik makamında tebriklerin kabulüyle başlayan kutlama programı, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki merasimle devam etti.

Valilik önünden hareket eden Vilayet Jandarma Komutanlığı’na bağlı jandarma komando timinin silahlı hareketlerle meydana gelişi vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Program, Vali Hülya Kaya, Garnizon Kumandanı Albay Cenk Topuz ve Belediye Lideri Mustafa Tutuk’un alandakilerin bayramını kutlamasıyla devam etti.

Başta Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitleri ve kahraman gazileri rahmet ve minnetle andığını belirten Kaya, “Bizler ulu tarihimiz boyunca hiçbir esarete boyun eğmeyen asil bir milletiz. ‘Ezelden beridir hür yaşadık, hür yaşarız.’ Son olarak bir var oluş ve yok oluş gayreti verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’nda, aziz milletimizin gösterdiği destansı kahramanlık, dünyayı hayret ve hayranlık içinde bırakmıştır. Yedi düvele karşı kazandığımız bu zaferin meyvesi Türkiye Cumhuriyeti olmuştur.” diye konuştu.

Konuşmasında İsrail’in Filistin’e yönelik hücumlarına yer veren Vali Kaya, Filistin ve Gazze’de bir insanlık dramına tanıklık ediyor olmanın hüznü içinde olunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Maalesef bu kadim topraklarda kan ve gözyaşı eksik olmuyor. Bizleri derinden etkileyen bu hadiselerin bir an önce son bulmasını umuyoruz. Mazlumların feryadının dinmesini bekliyoruz. Hak ve adaletin tekrar tesis edilmesi en büyük temennimiz. Barış ve huzur içinde, özgürce yaşayabilecekleri vatanlarına kavuşmalarını diliyoruz. Bu dileklerle Cumhuriyetimizin 100. yılını tebrik ediyor, birçok yüzyıllar niyaz ediyorum.”

Eğitim uçaklarının şov uçuşunun akabinde kutlama programı, halk oyunları gösterisi, fotoğraf, şiir ve kompozisyon müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle devam etti.

Resmi geçit merasimiyle sona eren programa, AK Parti Yalova milletvekilleri Meliha Akyol ve Ahmet Büyükgümüş, CHP Milletvekili Tahsin Becan, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, kurum müdürleri, sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin temsilcileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Bilecik

Bilecik Valisi Şefik Aygöl, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Subaşı ve Jandarma Eğitim Kumandanı Tuğgeneral Uğur Ertekin ve Belediye Lider Vekili Melek Mızrak Valilikte tebrikleri kabul etti.

Şeyh Edebali Üniversitesi Stadyumu’nda devam eden merasimde, Aygöl ve Subaşı ile Ertekin, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Vali Aygöl, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyet’in ilanının, yalnızca bir idare hali değişikliği ya da yeni bir rejimin ilanı olmadığını kaydetti.

Cumhuriyet’in, yine dirilişin, milletin varlığını asil olarak devam ettirme sevdasının ismi olduğunu tabir eden Aygöl, “Cumhuriyet, Türk milletinin içinde yanan hürriyet ve bağımsızlık ateşinin ete kemiğe bürünmüş halidir. Bu o denli büyük bir sevdadır ki esaret altında kalmış birçok ulusa ilham kaynağı olmuştur.” dedi.

Tören, Eskişehir Anadolu Bacıları Tiyatro Topluluğu gösterisi, şiirlerin okunması, halk oyunu ve spor gösterisi ile spor karşılaşmalarında dereceye giren atletlere ödüllerinin verilmesi ve resmi geçit ile Jandarma Komutanlığı ve Vilayet Emniyet Müdürlüğünün standının gezilmesiyle sona erdi.

Törene, Pir Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun ve vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA / Şimdiki
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ