Ivvo
Ivvo
Kutay Bilen' İle Herşey.

TP-Link Archer C54 Yönlendirici İncelemesi

4K gibi yüksek video içerikleri izlerken bağlantınızda sıkça yavaşlamalar ve beklemeler oluyorsa, bunun bir sebebi de yönlendiricinizin bu tür …

4K gibi yüksek video içerikleri izlerken bağlantınızda sıkça yavaşlamalar ve beklemeler oluyorsa, bunun bir sebebi de yönlendiricinizin bu tür yüksek veri akışları için eski kalması olabilir.

Servis sağlayıcılar maliyeti uygun tutmak için genellikle dahili antenli ve en güncel teknolojiyi destekleyen değil de bir tık eski WI-FI standartlarında yönlendiriciler kullanırlar. 

Bu noktada güncel teknolojileri destekleyen ancak çok da cep yakmayan Archer C54 gibi yönlendiriciler devreye giriyor. Archer C54 küçük boyutlu ve 167 gram ağırlıkla oldukça hafif bir dual band yönlendirici.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

“Dual band” hem 5GHz hem de 2.4GHz ağları aynı anda yayınlayabildiği anlamına geliyor. Eski nesil cihazlarınız 2.4 GHz ile uyumlu çalışırken, yeni nesil cihazlarınız daha yüksek veri aktarım hızına ihtiyaç duyan uygulamalar için 5 GHz ağlara bağlanabiliyor.

Wi-Fi 5 teknolojisini kullanan bu yönlendirici, 5 GHz ağlarda maksimum 867 Mbit, 2.4 GHz’de ise 300 Mbit veri aktarım hızlarını destekliyor.

Beam-Forming ve MU-MIMO

İlk bakışta servis sağlayıcıların dağıttığı yönlendiricilerle aynı özelliklere sahip gibi duruyor. Ama C54’ün daha gelişmiş özellikleri var. Mesela yüksek kazanımlı harici antenler beam-forming ve MU-MIMO özelliklerini destekliyor. 

Beam-forming özelliği cihazları algılayıp sinyalleri onlara doğru yönlendirebiliyor. MU-MIMO özelliği de birden çok cihazla eş zamanlı olarak kablosuz iletişimde oluşabilecek darboğazı kaldırıyor.

Fiziksel Özellikler

Cihazın 4 adet katlanabilir anteni bulunuyor. Altındaki 2 montaj deliği ile duvara monte edebiliyorsunuz. Harcadığı güç de çok az, sadece 2.5 Watt güç tüketiyor. Bu değer yüksek tasarruflu bir LED ampulün yarısı kadar.

Bu yönlendirici fiber destekli ve servis sağlayıcınızdan gelen ethernet kablosunu mavi WAN yuvasına takmanız gerekiyor. WAN yuvasının yanında 4 adet 100 Megabit sarı renkte ethernet yuvaları var.

TP-Link maliyeti düşük tutmak için bu yönlendiriciye gigabit ethernet yuvası koymamış. O sebeple en yüksek ağ performansı için cihazın 5 GHz Wi-Fi ağına bağlanılarak kullanılması gerekiyor.

Yazılım Özellikleri

Yönlendiriciye kablolu ya da kablosuz olarak bağlandıktan sonra tarayıcı adres satırına 192.168.0.1 yazarak eriştiğimiz kontrol paneline biraz yakından bakalım.

Cihaz 3 modda çalışabiliyor. Bunlar sırasıyla yönlendirici, erişim noktası ve menzil genişletici modları. Servis sağlayıcınızdan gelen interneti ağınızda paylaşmak için yönlendirici modunu, kablolu bir ağı kablosuza çevirmek için erişim noktası modunu ve kablosuz ağınızın menzilini artırmak için menzil genişletici modunu kullanabiliyorsunuz. 

Servis sağlayıcınızdan aldığınız bir şifre ve kullanıcı adı var ise yönlendirici moduyla kullanabilirsiniz.

QoS

QoS özelliği sayesinde ağdaki tüm istemcileri görüntüleyip bunların arasından istediklerinize öncelik verebiliyorsunuz. Ama öncesinde toplam indirme ve gönderme hızlarınızı QoS penceresinde girmeniz gerekiyor.

Ebeveyn Kontrolleri

Eğer çocuğunuz varsa ebeveyn kontrolleri altından çocukların kullandığı tablet, bilgisayar telefonu seçip belirli kelimeleri içeren sakıncalı web sitelerini onların cihazlarında engelleyebiliyorsunuz ya da internet erişim sürelerini sınırlayabiliyorsunuz.

Port Yönlendirme

Eğer ağ teknolojileriyle aranız iyiyse muhtemelen port yönlendirme tabirini duymuşsunuzdur. Archer C54 bu özelliği destekliyor. Biraz ileri seviye bir kullanım senaryosu, fakat eğer kendi yerel ağınızdan bir cihaza internet üzerinden erişmek isterseniz bu özellikten faydalanabiliyorsunuz.

LED Işıklar

Tüm LED ışıkları cihazın önünde yer alıyor. Bu ışıkları sadece gündüzleri yanacak şekilde ayarlayabiliyor ya da tamamen kapatabiliyorsunuz.

Menzil Testi

Menzil testimizde Wi-Fi 6 destekli Samsung S21 FE marka akıllı telefonla ofisin öbür ucundan (yaklaşık 20 metre) Archer C54’ün 5 Ghz ağına bağlandık. Burada çekim performansı %12 seviyelerindeydi.

Yaptığımız Speedtest hız testinde 77 Mbit indirme 46 Mbit gönderme hızı elde ettik. İnternet hızımızın 1Gbit indirme ve 300 Mbit gönderme olduğunu hatırlatalım. Ancak tabii bu hızlar ortalama ev kullanıcısının bağlantı hızlarının çok üzerinde. Günümüzde ortalama kullanıcının 100 Mbit civarında hızlarda internete sahip olduğunu düşünürsek, C54’ün arada birkaç duvar ile 20 metre mesafeden bize 77 Mbit verebilmesi hiç de fena değil.

Eğer 2.4 GHz ağı seçseydik daha da yüksek menzil elde etmemiz mümkündü. Tabii bu sizin evinizdeki duvar sayısına ve kalınlığına da bağlı. Ama yönlendiricinizi uygun konumlandırırsanız 2+1 bir evde dahi bu cihazla sorun yaşamazsınız.

Sonuç Değerlendirmesi

Archer C54 yalnız yaşayanlar ya da çekirdek aileler için az yer kaplayan, az güç tüketen ve 350 TL fiyat etiketiyle oldukça uygun bir giriş seviyesi yönlendirici. Wi-Fi 5 desteği ile yüksek çözünürlüklü videoları izleyebiliyorsunuz ve hızlı indirmeler yapabiliyorsunuz.

Ürünü cazip kılan bir başka yanı da, ilerde daha büyük bir eve taşındığınızda menzil genişletici olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede iyi bir yatırım oluyor. 

Görebildiğim iki eksisi LAN yuvalarının gigabit olmaması ve web kontrol panelinde Türkçe dil desteği bulunmamasıydı. Bunlar haricinde TP-Link Archer C54 modeli temel ağ ihtiyaçlarınız için tavsiye ettiğimiz bir ürün.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ