Ivvo
Ivvo
Kutay Bilen' İle Herşey.

Huawei MateBook D15 R5 2022 Model Laptop İncelemesi

Hesaplı ama güzel bir dizüstü bilgisayar arayanlar için yeni 2022 model MateBook D15’i inceliyoruz. Huawei MateBook D15 R5 olarak isimlendirilen …

Hesaplı ama güzel bir dizüstü bilgisayar arayanlar için yeni 2022 model MateBook D15’i inceliyoruz. Huawei MateBook D15 R5 olarak isimlendirilen Ryzen 5 5500U işlemcili dizüstü bilgisayarda ne var, ne yok adım adım yakından bakalım…

Doğrudan Windows 11 ile gelen bu güncel bilgisayar, aslında en çok bilgisayar satılan fakat en çok gözardı edilen genel kullanım için tasarlanmış. Genel kullanım nedir? Kullanıcısı ne ister? Çok basit, genel kullanım ofis işleri, ders çalışma ya da ders verme gibi eğitim işleri, eğlence ve üretkenliğin bir harmanıdır. Bu kategoride bilgisayar almak isteyen bir kullanıcı bütçesini aşmadan bir bilgisayarın bütün temel işlevlerini ister. Huawei MateBook D15’in 2022’de incelediğimiz bu yeni sürümü de hem fiyat olarak çok iyi, hem de teknik özellikler açısından bu kitleyi tatmin edecek bir bilgisayar.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Öncelikle kasası kaliteli, hem ince, hem şık, gri renkte bir bilgisayar. Ofiste, kafede ya da derslikte, her yerde güzel görünüyor. Geniş bir ekranı, eski bilgisayarlara göre ince çerçeveleri, rahat yazıma imklan tanıyan geniş tuşları ve yine geniş bir Touchpad alanı var. Ancak en üst model Huawei MateBook’lardaki kadifemsi his yok. Touchpad iyi ama en üst kayganlıkta cam gibi değil. Öte yandan klavye tuşlarındaki hafif pürüzlü doku tuş tutuşunu artırıyor. Klavyede alttan aydınlatma da yok. Bu tarz ekstralar hesaplı tutmak için bu modele konulmamış. Diğer yandan G16 modelindeki klavye bölümünde bastırdığınızda olan esneklik burada yok, klavye bölümü taş gibi olmuş, kasanın alt kısmı esnemiyor ve bu kalite hissiyatını artıran bir olumlu özellik.

IPS ekranının renkleri gayet güzel ve kasa altındaki hoparlörler son derece başarılı. Ekran 1920×1080 Full HD 16:9 oranda, 60 Hz ve 6 bit çalışıyor. Bu açıdan profesyonel bir kurgu monitörü değil ancak aile fotoğraflarınızı düzenlerken, ödev, sunum hazırlarken ya da hobi videoları üzerinde çalışırken bir sorun yaratmıyor. Kullanılan panel AU Optronics B156HAN02.8 kodlu AUO28ED kimlikli ve biraz eski ama halen iyi bir model diyebiliriz.

Buna ek olarak güç tuşunda parmak izi okuyucu da bulunuyor. Yani pin kodunu biri bakarken girmek zorunda değilsiniz. Hızlı açılıyor, hızlı kapanıyor, pili uzun süre şarj etmeden kullanmaya imkan veriyor. Diyelim ki telefonunuzun şarjı bitti, MateBook D15’in Type-C üzerinden şarj portu var. Buraya taktığınız kabloyu telefonunuza taktığınızda, telefonunuzu hızlı şarj edebiliyor!

Huawei’nin kendi ürünlerini kullanırken de ekosistem bağlantı avantajları sunuyor. Telefonu Huawei Share ile ekranda görüp kullanabildiğiniz gibi, veri transferi, cihazlar arasında kopyala yapıştır yapma gibi kolaylıklar da var. Günümüzde Huawei Türkiye’de gittikçe bir laptop, monitör ve çevre bileşenler markası olarak ağırlık kazanıyor. Huawei Türkiye cihazlarının fiyat ve özelliklerini pazarda aranan konumlara oturtma konusunda son derece başarılı bir performans grafiği çiziyor.

MateBook D15 modelinin Ryzen 5 5500U işlemcili bu sürümü, 10.000 TL altında satışa çıktı hatta resmi Huawei sitesinde inceleme yazısı yazılırken fiyatı 9.699 TL ile çok çekiciydi. Bu fiyatta tutabilmek için 5000 serisinin üst model işlemcisi yerine orta direk taşıyıcısı 5500U kullanılmış ve içerisindeki entegre Vega GPU’dan yararlanılmış. Bu işlemci aslında Ryzen 4600U modelinin yeniden isimlendirilip piyasaya sürülmüş hali. Bu sayede fiyatı daha hesaplı oluyor ancak Zen 3 değil Zen 2 mimarili 7 nanometre bir işlemci olduğunu bilmelisiniz.

8 GB entegre bellek 2677 MHz frekansında ve çift kanal olarak kullanılmış. En büyük eksisi ileride RAM artırma imkanı olmaması. Ayrıca RAM gecikmesi ve işlemcinin bellek kontrolcüsü, AIDA64 bellek gecikme testine göre çok iyi değil. Bu açıdan özellikle ses işiyle, müzik yapımıyla ilgilenecekseniz Huawei’nin daha yüksek frekanslı ve düşük gecikmeli bellek kullandığı üst modellere bakmanız daha iyi olacaktır.

İşlemci Geekbench 5 testinde tek çekirdekte 1082, çok çekirdekte 5398 puan alıyor. Frekansı oyunlarda 4050 MHz’e çıkıyor ve güç tüketimi de 27.7 Watt civarında seyrediyor. Maksimum TDP değeri 36 Watt. Lucienne kod adlı CPU çok ısınmadığı gibi fan sesi de güncelik çalışmada hiç duyulmuyor, ağır yük altında bile çok az fan sesi duyuluyor. Güç ayarları altında maksimum performans modunda en iyi performansı elde ediyorsunuz, fanlar zaten sessiz olduğu için tasarruf ya da dengeli moda geçme ihtiyacı pek duymayacaksınız. Ancak normalde Huawei PC Manager altında ek performans modları ve detaylı ayarlar bulmayı beklerdik, optimizasyon ve sistem kontrolü haricinde pek bir ayar yok.

Cinebench R23 çoklu çekirdek testinde 7371 puan aldı. 6 Çekirdek ve 12 thread işlemci için bu çok yüksek değil. Ancak tek çekirdekteki 1160 puan kategorisine göre oldukça iyi. Sistem stabil çalışıyor. Huawei BOM-WXX9-PCB-B2 anakart kullanılmış ve PCIe 4.0 destekliyor. InsydeH20 Rev 5.0 BIOS arayüzünde sanallaştırma ve aygıtlar Enabled geliyor ve ek bellek frekansı gibi ayarlar bulunmuyor.

SSD olarak Phison 311CD0512GB kullanılmış, 1699 MB/s okuma ve 1831 MB/s yazma değerleriyle hesaplı ancak gündelik kullanım için fazlasıyla hızlı bir katı hal diski. Klasik mekanik sabit disk olmayan sistemler artık standart oldu, bu durumdan da memnunuz. Disk 200 MB EFI, 120 GB Windows kurulu C: sürücüsü, 341.23 GB D: diski olarak yapılandırılmış. 512 MB, 14 GB ve 1 GB olmak üzere üç tane de kurtarma bölümü var. Yani sistemde Windows’u sıfırlamak istediğinizde işletim sistemi ve temel sürücüler için diskte gerekli temel kurulum yapılmış. Bu da bilgisayardan çok da anlamayıp yardımınıza ihtiyaç duyacak bir akrabanıza alınması durumunda, sıfırlama işleminde kolaylık demek.

Wi-Fi olarak en üst modellerde Wi-Fi 6 kullanılırken burada 802.11 AX değil, 802.11 AC yani Wi-Fi 5 kullanıldığını görüyoruz. Realtek 8822CE yongası kullanılmış, Wi-Fi istikrarı iyiydi ve gigabit kablosuz ağımızdan rahatlıkla 450 Mbps civarında hızlar elde edebildik. Bu fiyat segmentinde laptop alan çoğu kullanıcı henüz Wi-Fi 6’ya geçmediği için uygun diyebiliriz.

AMD’nin entegre GPU performansı ilk APU’lardan bu yana şaşırtıcı derecede iyiydi, yine beklediğimzden daha iyi sonuçlar aldık. Genel bilgi olarak neyse ki GPU yokluğu yaşanan günümüzde artık rakipte de çok daha iyi entegre GPU’lar görüyoruz.

Mount&Blade 2 Bannerlord gibi zorlayıcı bir oyunu Full HD çözünürlükte, en düşük ayarlarda minimum 51, ortalama 75 ve maksimum 91 FPS verdi. Hatta yüzde 1 FPS değeri 49 oldu ve takılmadan çalıştı. Oyunlarda düşük ayarların ötesine geçemeseniz de güncel oyunlar çalışıyor. Sadece gidip Cyberpunk 2077 gibi oynayacaksanız uygun değil diyebiliriz.

GPU ile ilgili OpenCL destekli işlem yapacaksanız karşılaştırma için Geekbench OpenCL puanı 12891 oldu.

Sistemde ekran kaydı için Bandicam kullandık, gelişmiş harici ekran kartlı ve MUX Switch’li cihazlarda farklı seçeneklerimiz olsa da burada işlemciyle dosya kodladık. Aslında entegre GPU’da AMD’nin GPU Encode seçenekleri de var fakat bunlar çok yaygın olmadığı için halen en kolay iş akışı H264 CPU Encoding oldu. Ekran kaydı videoları için bilmenizde fayda var.

Sistemle ilgili tek önemli olabilecek ergonomik eksi diyebileceğimiz konu gizlenebilen ve böylece tamamen görüntü alması engellenebilen gömülü kamerası. Bu klavyeye gömülü olduğu için sizi alttan çekiyor, ekran üstü kameralarda online toplantılarda göz teması kurmak daha iyi oluyor. Öte yandan görüntü kalitesi kategorisine göre iyi.

Diğer dikkatimizi çeken eksi sağ USB portlarının fazla sıkı olması. Bunlar USB 2.0 portlar ve 480 Mbps ile sınırlılar. Üzerine AMD sistemlerde sık görülen USB uyumluluk hataları var mı diye kontrol ettik. Normal SATA harici SSD’ler ile karşımıza çıkmasa da harici PCIe M.2 SSD kutusu gibi cihazlarla Type-A portlarında her zaman bağlantı kuramadık. Type-C portundan da ASUS Strix Arion Lite harici SSD kutusuna takılı 4 TB PCIe SSD’miz sadece USB 2.0 hızında 44 MB/s ile veri aktarabildi. USB 3.0 portunda ise bazen algılanıp bazen algılanmadı. Genelde AMD cihazlardaki USB uyumsuzlukları AMD’nin Firmware ya da sistemin BIOS güncellemesiyle çözülebilir. Harici disk takacaksanız eski adıyla USB 3.0 olan SATA bazlı cihazlarda kalmanız gerekiyor. Zira Type-C portu da USB Type-C ve Thunderbolt desteklenmiyor, veri değil sadece güç aktarımı odaklı tasarlanmış. Pro kullanıcı olarak üst seviye PCIe SSD takmasaydık herhangi bir eksi ile karşılaşmayacaktık. Klasik USB bellekler, mekanik diskler ve hesaplı USB harici SSD’ler ile rahatça kullanabildik, örneğin Samsung T5 harici 1 TB SSD sorunsuz çalıştı.

Toplam port sayısı  normal kullanıcılar için yeterli, güç/Type-C USB, HDMI çıkışı, bir adet USB 3.0 Type-A, iki adet USB 2.0 Type A ve 3.5 mm kombo ses portu var. Keşke sağdaki Type-A portları da USB 2.0 yerine USB 3.0 olsaydı, zira 2.0’da 480 Mbps, 3.0’da 5 Gbps hız var.

Sonuç Değerlendirme

Sistemin MateBook X modelindeki Premimum kasayla arasındaki detay farkları biz hepsini incelediğimiz için bize bariz geliyor. Ancak sistemde çok yüksek performans gerektiren ağır uygulama kullanmayan, iş, ödev, video ağırlıklı kullanan genel kullanıcı kitlesi için bunlar fiyatın yanında çok da kritik farklar değil.

Huawei MateBook D15 2022 modelinde nerede neyi kırpıp, neyi bırakacağını çok iyi seçmiş. Üst modellere göre çok ciddi bir fiyat avantajı oluşturmuş. Mevcut ekonomide aranan bir ürün olduğu için incelemede daha güçlü pek çok model gördüğümüz halde D15 modelini çok beğendik diyebiliriz.

Fiyatı, genel işlevselliği ve kasanın estetiği, malezemesi kullanımı ile birleştiğinde fiyat/performans/tasarım üçlüsünü bir arada sunabiliyor. Çok görev odaklı ve üst seviye sisteme ihtiyaç duymayanlar için taze taze Windows 11 ile birlikte gelen, hemen kullanmaya başlayabilecekleri iyi bir bilgisayar.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ