Ivvo
Ivvo
Kutay Bilen' İle Herşey.

ASUS Zenbeam E2 ve Latte L1 Projeksiyon Cihazları İncelemesi

Taşınabilir bir projeksiyon cihazı arıyorsanız, ASUS Zenbeam E2 ve Zenbeam Latte L1 bu amaçla tasarlanmış modeller. Bunlar uygun hava …

Taşınabilir bir projeksiyon cihazı arıyorsanız, ASUS Zenbeam E2 ve Zenbeam Latte L1 bu amaçla tasarlanmış modeller. Bunlar uygun hava koşullarında dış mekan kullanımına da uygun cihazlar. 

Tabii bu kadar küçük ve taşınabilir olmaları, bazı kısıtlamaları da beraberinde getiriyor. Eğer bazı özelliklerinden feragat etmeden bu kadar küçük yapılabilselerdi, bütün projeksiyon cihazlarını bu boyutlarda görürdük.

Bu kısıtlamalar nedir derseniz, öncelikli olarak maksimum parlaklığın düşüklüğü diyebiliriz. Dolayısıyla gündüz vakti çok aydınlık odalarda kullanıma pek uygun değiller.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Zenbeam E2

Zenbeam E2 taşınabilirliğin en üst seviyesini temsil ediyor diyebilirim. Kutusundan çok şık ve üzerinde ASUS Zenbeam yazan, cırt cırtlı kapağı olan bir taşıma çantasıyla geliyor.

Bu çantanın yüksekten düşmede pek işe yarayacağını sanmıyorum, çünkü yeterli dolgu malzemesine sahip değil. Ancak küçük çaplı çarpmalara ve çizilmelere karşı projektörü koruyacaktır.

ASUS Zenbeam E2 Resmi Sayfası İçin Tıklayınız

Batarya Kapasitesi

Zenbeam E2 modeli 110 milimetre uzunluk, 107mm derinlik ve 40mm kalınlığa sahip, 410 g da ağırlığı var. Bu boyutlarda bir projeksiyon cihazı yapmak kolay değil. Çünkü bu cihazların çok yüksek güç gereksinimi var.

Üzerinde hem yüksek parlaklığa sahip bir LED var, hem sürekli açık olması gereken bir fan var. Ayrıca bu modele özgü olarak 5 Watt’lık bir de hoparlör var. Boyutu bu kadar küçültüp cihazın tatmin edici bir süre çalışmasını sağlamak için pil seçimi çok önemli.

ASUS Zenbeam E2’de 6000 mAh kapasiteli pil kullanmış. Bu pille tasarruf modunda tam 4 saatlik kullanım sunuyor. Ancak LED’in parlaklığının arttığı diğer modları kullandığınızda bu süre azalıyor.

Tasarım

E2’nin gövdesinde gördüğünüz gri kısım alüminyum, siyah kısım da plastikten imal edilmiş. Bu alüminyumun dikkat edilmezse kolayca çizilebileceğini düşünüyorum, o sebeple çantasında taşımak önemli.

Cihaz bir de fana sahip olduğu için çevresinde hava delikleri görüyoruz. Bu deliklerin birden çok yerde açılması güzel olmuş çünkü bu projeksiyon portre modunda da kullanılabiliyor.

Yani Instagram, TikTok ve YouTube Shorts gibi dik çekilen video içeriklerini görüntülemek için portre moduna alarak kullanabiliyorsunuz. E2 bunu otomatik algılıyor ve ekran oranı (aspect ratio) (16:9 – 9:16 gibi) olarak bilinen en/boy oranını otomatik ayarlıyor.

Zenbeam E2 854×480 çözünürlükte görüntü verebiliyor ve 300 lümen parlaklığı var. Hafif loş ortamlarda gayet seçilebilir bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Ancak ışığı kesmek için güneşlikleri çekmezseniz cihazın ışığı yeterli olmuyor. Ama şunu da belirteyim mutlaka bir karartma perdesine ihtiyacınız yok.

Cihazın güç tuşu ve adaptör girişi arkada bulunuyor. Arka tarafta ayrıca HDMI girişi, 3.5 mm kulaklık jakı ve kutudan çıkan Wi-Fi dongle için bir USB-Tip A yuvadı bulunuyor. 

Görüntü Aktarım Seçenekleri

Kablolu ve kablosuz olarak 2 şekilde görüntü aktarabiliyorsunuz. İsterseniz bilgisayarınızdan gelen HDMI kablosunu direk bağlayarak, isterseniz de akıllı telefonunuzu kullanarak kablosuz şekilde görüntü alabilirsiniz.

Cihazın içinde herhangi bir işletim sistemi ya da oynatıcı bulunmuyor. Yani USB belleğinize film ve fotoğraflarınızı kopyalayıp bu projektöre takarak bunları gösteremiyorsunuz. Bir bilgisayar ya da cep telefonu gibi oynatıcı kaynak gerekli.

Zenbeam Latte L1

Zenbeam E2’den daha gelişmiş bir çözüm olarak da ASUS bize Zenbeam Latte L1 modelini sunuyor. Yine oldukça taşınabilir, adından da anlayabileceğiniz gibi kahve mağaza zincirlerindeki bardaklara benzer boyutlarda bir projektör. Boyutları 90x131x90 mm ve ağırlığı da 585 gram.  

Latte’de parlaklık 300 lümen ile aynı bırakılmış, artan şey ise çözünürlük olmuş. Bu cihaz 1280x720p çözünürlükte projeksiyon yansıtabiliyor. Bu da Zenbeam E2’ye göre kalitede fark edilebilir bir artış yaratıyor. Özellikle de projeksiyonu uzaktan kullanıp duvarınızda geniş bir izleme alanı yaratmak istiyorsanız sonuç daha kaliteli oluyor.

ASUS ZenBeam Latte L1 Resmi Sayfası İçin Tıklayınız

Batarya Kapasitesi

Latte modeli E2 ile aynı kapasitede pile sahip. Ancak bazı gelişmiş özelliklerinden ötürü çalışma süresi 4’ten 3 saate iniyor. Öncelikle Latte’nin içinde çalışan Android tabanlı bir işletim sistemi var.

Google Play Store uygulama mağazası olmasa da ona alternatif Aptoide mağazası var. Bununla Netflix, Amazon Prime, Disney+ ve YouTube gibi video aktarım uygulamaları kurup, internetten videolar, filmler ve diziler izleyebiliyorsunuz.

Bluetooth Hoparlör Modu

Latte modelinde daha büyük 10 Watt’lık Harman-Kardon marka hoparlörler kullanıyor. Dahili Bluetooth özelliği sayesinde, örneğin akıllı telefonunuzla bağlanıp bir Bluetooth hoparlör gibi de kullanabiliyorsunuz. Bu modda cihaz tam 10 saat pil ömrüne sahip.

Dayanıklılık

Latte dışındaki kumaş kaplama ve daha kalın kılıfı sayesinde biraz daha dayanıklı gibi görünüyor. Cihazın tuşlarının tamamı üst kısımda konumlandırılmış. Bu tuşları kullanarak menüler arasında kolayca gezinebiliyorsunuz ve Bluetooth gibi özellikleri tek tuşla açıp kapatabiliyorsunuz.

Ayrıca Latte’nin kutusundan bir de kumanda çıkıyor. Giriş çıkış yuvaları bakımından ise Zenbeam E2 modeliyle büyük benzerlik taşıyor.

Her iki cihazın da altında tripod ile kullanabilmeniz için tripod bağlantı noktası bulunuyor. Ek olarak Zenbeam Latte’nin altına yüksekliği artırabilmeniz için minik bir ayak da konulmuş.

Yine her iki ürünün de LED aydınlatmasının pil ömrü, eğer tasarruf modunda kullanırsanız, 30.000 saat gibi oldukça uzun bir süre. Yüksek performanslı ve maliyetli 4K projektörlerde genellikle bunun yarısını, 15.000 saati görürüz. Daha düşük ışık veren LED’lerin bir artısı da ömürlerinin böylesine uzun olması.

Otomatik Keystone

Uzun bir süre oturma odasında TV yerine projeksiyon cihazı kullanan biri olarak otomatik keystone ayarını gerçekten önemli buluyorum. Bu videoda adı geçen Zenbeam ürünlerin ikisi de otomatik keystone ayarına sahip. Bu ayar sayesinde cihazı koyduğunuz zeminin eğimi otomatik algılanıyor ve bunu kompanse etmek için görüntü açılı gönderiliyor.

Eksikliğini Hissettiğim Özellikler

Ancak eksikliğini hissettiğim özellikler de yok değil. Mesela engel algılayıcı ile cihazın önünde bir obje algılandığında LED’in otomatik kapatılması. Küçük çocukların olduğu aile ortamında kullanılacak projeksiyonlar için bu özellik gerçekten önemli.

Buna ek olarak bir de otomatik netleme özelliğini görmek isterdim. Elle netlemeyi her iki cihazın yanındaki tekerle yapabiliyoruz. Ama tek tuşla duvar ile projeksiyon cihazı arasındaki mesafenin lazer mesafe ölçerle ölçülmesi ve otomatik ayarlanması bazı projeksiyonlarda görüp beğendiğim bir özellikti. Zenbeam’lerde de bu özelliği görmek isterdim.

Sonuç Değerlendirmesi

İster iş amaçlı, ister kamp gibi faaliyetlerinizde kullanmak için olsun, Zenbeam E2 ve Latte ihtiyaçlara cevap veren başarılı ürünler olmuş. Tek şarjla çalışma süreleri uzun metrajlı bir filmi izlemeye yetiyor da artıyor. Bunun yanı sıra E2’nin portre modu ve Latte’nin Bluetooth hoparlör olarak kullanılabilmesi de ürünlerin farklı kitleler için cazip kılan özellikler olmuş.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ