Ivvo
Ivvo
Kutay Bilen' İle Herşey.

Corsair K70 RGB PRO Mekanik Klavye İncelemesi

Corsair K70’i ilk 2014’te gördük. Bu seri Corsair’ın en beğenilen mekanik klavyelerinden birisi ve Corsair da bunun farkında ki gereken ilgiyi …

Corsair K70’i ilk 2014’te gördük. Bu seri Corsair’ın en beğenilen mekanik klavyelerinden birisi ve Corsair da bunun farkında ki gereken ilgiyi gösteriyor, yıllar içinde bu seriye ufak rötüşlar yapıp her seferinde biraz daha iyileştiriyor. 

O kadar ki dönüp baktığımızda bir K70’in MK.2, düşük profilli ve TKL versiyonu dahi çıktı. K70 MK.2’yi 2018’de incelemiştik. Bugün inceleyeceğimiz model bu ailenin son üyesi K70 RGB Pro – tam boy mekanik bir klavye. “Nedir bu yeni versiyonun esprisi?” sorunuza kısaca yanıt vermem gerekirse performans ve dayanıklılık diyebilirim. Tabiki başka alanlarda da ufak tefek makyajlar yapmış Corsair ve hepsine bu incelemede değineceğim ama iyileştirmeler daha çok bu iki alanda yoğunlaşmış.

YAZI ARASI REKLAM ALANI

Ağırlık

Önce en temel detayları aradan çıkaralım. Bilek desteği hariç 1150 gramla hafif diyemeyeceğimiz bir klavye bu ki bu kullanım tipinize bağlı olarak iyi birşey de olabilir, kötü birşey de. Şahsen klavyesini masa üzerine koyup bir daha nadiren yerinden oynatan birisi olarak, ağır olmasını ve stabil durmasını seviyorum. Ama bir de klavyesini turnuvalara götürmek için yanında taşıyan profesyonel e-sporcu kitle var.

Gövde

Klavyenin üst kısmı tamamen anodize, fırçalanmış aluminyumdan oluşuyor ve çok hoş bir havası var. Zaten bilen bilir K70’i K70 yapan özelliklerden birisidir bu detay.


Klavyenin altı plastikten ve stabil durması için 4 noktada büyük kauçuk ayaklar bulunuyor.

Ayaklar


Bu ayakların 2 yükseklik seviyesi var. Yine bu ayarın sunulması hoş olmuş.

Yüksekliği ayarlayabileceğiniz sağ ve soldaki bu iki ayağın dikine değil da yanlara doğru açılması güzel olmuş. Çünkü Steelseries Apex 7 TKL klavyemden biliyorum, onun ayakları dikine açılıyor ve klavyeyi masamda ileri hareket ettirmek istediğimde ayaklar tak diye kapanıyor. Önemsiz gibi dursa da bunun gibi ufak detaylar üzerinde kafa yorulmuş ve kullanıcı geri bildirimi doğrultusunda tasarlanmış şeyler. 

Bilek Desteği


Pütürlü, sert plastikten bilek desteği

Uzunluğu ortalamanın üzerinde ve büyük ele sahip kullanıcılar rahat edebiliyor.

Bilek desteği sert plastikten ve dokulu bir yüzeye sahip. Uzunluğu ortalamanın üzerinde ve ben bunu oldukça hoş karşıladım. Büyük ellere sahip bir insan olarak denediğim klavyelerde şikayet ettiğim şey bu bilek desteklerinin hep kısa gelmesi olmuştur. Bu bilek desteği klavyeye üzerinde mıknatıs olan 2 dil ile yapışıyor. Çok stabil durduğunu ve hiç oynamadığını söyleyebilirim.

Bildirim Işıkları


Bildirimlerin olduğu bölge büyük bir OLED ekranmış havası veriyor.

Üst kısımda ortasında Corsair logosu olan uzun ince siyah bir yer var. İlk bakışta burayı büyük bir OLED ekran sanıyorsunuz. Hatta acaba dokunmatik mi diye içinizden geçiriyorsunuz ancak değil. Bu ortadaki logonun sayında ve solunda bildirim ışıkları var. Caps Lock, Scroll Lock ve NumLock logonun sağında, ses ve Windows tuşu kilidi bildirimi de solda bulunuyor.

Medya ve Kısayol Tuşları


Profil değiştirme, aydınlatma seviyesi belirleme ve Windows tuşu kilit tuşları

Ses seviyesi tekeri, ses kesme tuşu ve medya kontrol tuşları

Sağ üstte medya kontrol bölgemiz var. Soldan sağa gidersek durdurma, önceki parça, oynatma ve duraklatma ve sonraki parça tuşlarınu görüyoruz. Bunların basış hissiyatı klavyedeki diğer tuşlardan oldukça farklı. Bu tuşların üzerinde ses tekeri ve sessize alma tuşumuz var.

Sol üst köşeye baktığımızda profiller arası geçiş tuşu, 6 adımlı klavye aydınlatma seviyesi belirleme tuşu ve son olarak Windows tuşu kilidi tuşu var. Sağ üstteki sessize alma tuşu ve bu tuşların hissiyatı fare fare tuşu gibi.

Bağlantı ve Kablo


Çıkarılabilir tip-c uçlu kablo ile bağlantı yapılıyor

Kablo ortalama bir klavye/fare kablosu kalınlığında ve örgülü

Klavye tip-c USB bağlantı kullanıyor, herhangi bir USB pass-through özelliği göremiyoruz. Kutudan çıkan tip-C’den tip-A’ya kablo örgülü ve biraz sert. Ama uzun süre Steelseries Apex 7 TKL kullanan birisi olarak 220v elektrik kablosu kalındığında bir kablonun masamın üzerinde durmasına alıştığım için bu kablo bana bayağı zarif ve ince geldi diyebilirim.

Gürültü

Videomuzda klavyenin tuş seslerinin bir kaydını dinleyebilirsiniz. Klavyede bariz bir çınlama durumu var. Eğer buna kafayı takan, olumsuz bulanlardansanız hoşunuza gitmeyecektir. Bunun sebebi anahtarların kalitesiz olması ya da kaliteden feragat edilmesi değil, alüminyum gövdeye sahip klavyelerde daha sık gördüğümüz bir durum bu. 

Tuş Dizilimi ve Anahtar Tipi


Cherry MX Red anahtarlar

Klavye ülkemizde satılacak versiyonu Türkçe tuş dizilimine sahip olacak ve sadece Cherry MX Red anahtarlarla gelecek. Bunlar 100 milyon tuş basım ömürlü kaliteli mekanik anahtarlar. 45 gram basma gücüne sahipler, 2.0mm’de basım iletiliyor ve 4.0mm seyahat mesafesine sahipler.

Şahsen ben bu anahtar seçimini olumlu karşıladım çünkü diğer tip anahtarlar ki Brown olsun, Blue olsun daha niş bir kitleye hitap ediyor ve seveni olduğu kadar sevmeyeni de çok. Hepimizi ortak paydada buluşturan bir anahtar varsa o da Doğrusal basış hissiyatıyla Cherry MX Red anahtar bence. Bugüne kadar ben Red kullanamıyorum diyen birisini de duymadım açıkçası. Ayrıca MX Red anahtarlarla hem çalışabilir, yani rahatça yazı yazabilir hem de oyun oynayabilirsiniz. Dolayısıyla birden çok iş için bir klavye bakıyorsanız bu klavye mantıklı bir seçim olabilir. 

PBT Tuşlar


Polibütilen Tereftalat tuşlar ABS’ye göre daha yüksek sürtünme direncine sahip

Anahtarlar kadar anahtarların üzerindeki tuşların da önemi büyük. Devamlı sürtünme ve hareket halinde oldukları için tuşların kaliteli malzemeden yapılması önemli. Corsair K70 RGB PRO’da PBT, açılımıyla “Polibütilen Tereftalat” polimer malzeme kullanılmış. Bu malzeme mühendislikte sertliği ve aşınma direnciyle bilinen bir polimer ve genellikle klavyelerde kullanılan ABS’ye göre daha dayanıklı.

100 milyon anahtar basım ömrü ve PBT tuşları da düşündüğümüzde Corsair’ın size uzun yıllar hizmet edebilecek bir klavye üretmiş diyebiliriz. 

AXON İşlemcisi


iCUE uygulaması altından raporlama hızını (1000Hz- 8000Hz) değiştirebiliyoruz.

Corsair’ın en çok bahsettiği ve bu modelin en büyük özelliği yeni AXON işlemcisi. Evet klavyelerde de işlemciler var, hatta farelerde de var. Genellikle STM şirketinin Arm tabanlı düşük güç tüketen ve hızı 50-100Mhz arasında değişen işlemcilerini kullanıyor modern çevre bileşenleri. Corsair bize kendi patentli teknolojisi olan AXON işlemcisinin detaylarını vermemiş ve biz de klavyeyi kırmadan açamadığımız için bu detayı sizlerle paylaşamadık ancak önceki nesil klavyelere göre işlem gücünde büyük bir artış yapıldığı kesin. Bu işlemci sayesinde klavye 8000Hz polling rate’e sahip olabiliyor. Bugün piyasada bulabileceğiniz oyuncu klavyelerinin hemen hepsi 1000Hz polling rate’e sahip.

Ancak klavyenin kendi içindeki tuş tarama hızı 4000Hz. Yani bir tuşa basılıp basılmadığını 4000Hz hızında algılıyor. Yanılıyor da olabilirim ama 8000Hz rakamı biraz havada kalıyor gibi. Ayrıca buradaki değerler size oyunlarda bariz bir avantaj sağlamıyor hatta fark edebileceğinizden dahi şüpheliyim. Burada olsa olsa birkaç milisaniyelik farklardan bahsediyoruz ki bence insan beyninin tepki süresi ve el göz koordinasyonu hala en büyük darboğaz. 

Hatta şöyle diyeyim eğer 20’li yaşlarınızdaysanız, iyi bir uyku düzeniniz varsa ve sağlıklı besleniyorsanız dünyanın en düşük tepki süresine sahip klavyeli rakibini bile alt edebilirsiniz.


20’ye kadar aydınlatma katmanı seçmek mümkün.

Ama AXON işlemcinin tek yaptığı şey 8000Hz polling rate değil. K70 RGB PRO’daki tuş aydınlatmasının akıcılığına bakın. Renklerin değişimi çok daha hızlı ve küçük adımlarla gerçekleşiyor ve Corsair iCUE uygulaması altından üst üste 20 katman aydınlatma efekti uygulayabiliyorsunuz. Elektronikle ve programlamayla haşır neşir birisi olarak size rahatlıkla söyleyebilirim bu tarz karmaşık tuş aydınlatma animasyonları ileri seviye hesaplama gücü gerektiriyor, bazı bütçe odaklı klavyelerde görmüşsünüzdür renkler takıla takıla değişiyor, işte onun sebebi klavyede kullanılan işlemcinin zayıf olması.

Bu işlemciyle birlikte klavyede 8MB gibi bir klavye için büyük sayabileceğimiz bir depolama alanı da bulunuyor. Bu alana tam 50, evet yanlış duymadınız 50 adet profil kaydedebiliyorsunuz.

Turnuva Modu

Klavyenin arkasında, tip-c USB girişinin hemen yanında bir anahtar var. Bu turnuva modu anahtarı. Bu modda klavye aydınlatması tek renkte yanıyor ve klavye hafızasına kaydettiğiniz profil etkin hale geliyor. Açıkçası çoğu kullanıcının bu modda kullanmayacağını düşünüyorum. 

Aydınlatma

Tuş aydınlatmaları gerçekten başarılı. Parlaklığı istendiğinde yüksek olabiliyor renkler canlı ve LED’lerin verebildiği renk sayısı yüksek. Üstüne bir de Corsair iCUE 4’teki çok katmanlı renk profili kullanma özelliği eklenince istediğiniz renk düzenini kolayca uygulayabiliyorsunuz.

Ama daha da güzel olan birşey varsa o da aydınlatmayı ayarlamak için tek yöntemin iCUE olmaması. Klavyeyi iCUE’yu desteklemeyen bir cihazda kullanmak isterseniz ya da iCUE yüklemek istemezseniz Fn’ye ve buradaki sayılara basarak ön tanımlı aydınlatma profilleri arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Temizlik


Floating keys – Yüzen / uçan tuşlar

Klavyenin RGB aydınlatması gerçekten çok etkileyici

Benim şahsen önemli bulduğum ve çok sevdiğim bir tasarım detayı da tuşların altındaki boşluk ve buraya erişimin kısıtlanmaması. Temizlik açısından bu gerçekten çok önemli. Malum klavyeler çok çabuk kirlenen çevre bileşenleri ve titiz bir insansanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bazı klavyelerin tuşları bir çukur içinde olur temizlemek için bütün tuşları çıkarmanız gerekir.

Ancak K70 RG PRO’da böyle bir çukur bulunmuyor ve üstten baktığınızda tuşlar havada uçuyormuşçasına bir izlenim veriyor, bu tasarıma floating keys adı veriliyor. Eğer fotoğrafçıysanız kamera ve lenslerinizi temizlemek için Rocket Air Blaster’lardan bir tane sizde de vardır. Ben açıkçası bunu mekanik klavyeleri temizlemek için de gayet kullanışlı buluyorum. Ve bu tür Floating keys klavyeler işimi oldukça kolaylaştırıyor.

Uyumluluk

Son olarak uyumluluktan bahsetmek istiyorum. Windows desteğinin yanı sıra macOS desteği de bulunuyor klavyenin, iCUE’nun macOS sürümü de var bu arada. Ayrıca Corsair klavyenin Xbox One ve Series X/S desteği olduğunu da özellikle vurgulamış.

Fiyat

159$+KDV fiyat etiketiyle ülkemizde satışa girmesini beklediğimiz klavyenin bu yazının yazıldığı tarihteki kura dayanarak 2.700 ila 3.000 TL arasında arasında satılmasını bekliyoruz. Bu fiyat ortalama bir mekanik klavyeden yüksek ve bütçe odaklı kullanıcıların erişiminde olmasa da, bu fiyat aralığında dayanıklı ve uzun yıllar kullanabileceği bir klavye bakanlar için kesinlikle düşünülmesi gereken bir ürün.

Artılar:

  • Parlak ve canlı RGB aydınlatma
  • 8000Hz polling rate
  • Dayanıklı PBT tuşlar
  • 100 milyon basım ömürlü Cherry MX Red anahtarlar
  • Türkçe
  • Fırçalanmış, siyah anodize alüminyum gövde hoş görünüyor
  • Uzun bilek desteği

Eksiler:

  • Yüksek fiyat
  • Tuşlar çınlama yapıyor
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ